Proiecte pe fonduri structurale
Această pagină web este cofinanțată din Fondul Social European prin Programul Operațional Capacitate Administrativă 2014-2020
Implementare Platformă Integrată pentru Servicii Electronice și Achiziție Echipamente

>>> Rezultatele proiectului

Harta site - Primăria Pardina - 404 pagina nu există

Proiect Investiții în consolidarea capacității administrației publice a UAT Comuna Pardina, Judeţul Tulcea

PROIECT - Investiții în consolidarea capacității administrației publice a UAT Comuna Pardina, Judeţul Tulcea

Cod SIPOCA 1163 / Cod MySmis2014: 155128

În data de 11.04.2022, Comuna Pardina, Județul Tulcea în calitate de beneficiar, a încheiat cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operațional Capacitate Administrativă, Contractul de finanțare nr. 674 având ca obiect acordarea de finanțare nerambursabilă pentru implementarea proiectului de investiții ”Investiții în consolidarea capacității administrației publice a UAT Comuna Pardina, Jud. Tulcea”, cod SMIS 155128, în cadrul Axei Prioritare ”Administrație publică și sistem judiciar accesibile și transparente”, Operațiunea ”Introducerea de sisteme și standarde comune în administrația publică locală ce optimizează procesele orientate către beneficiari în concordanță cu SCAP”, din cadrul Programului Operațional Capacitate Administrativă 2014-2020.

Obiectivul general al proiectului/Scopul proiectului:

Obiectivul general al proiectului constă în consolidarea capacității instituționale și eficientizarea activității la nivelul UAT Comuna Pardina, Jud. Tulcea prin optimizarea proceselor de lucru în scopul simplificării procedurilor administrative și reducerii birocrației pentru cetățeni, implementând măsuri din perspectiva back-office (adaptarea procedurilor interne de lucru) și front-office pentru serviciile publice furnizate cetățenilor.

Obiectivele specifice ale proiectului:

OS1: Dezvoltarea capacității necesare în vederea fundamentării deciziilor și planificării strategice pe termen lung, prin implementare de măsuri și instrumente pentru planificare strategică, inclusiv elaborarea Strategiei de Dezvoltare Locală a UAT Comuna Pardina, Jud. Tulcea pentru perioada 2023-2027;

OS2: Optimizarea proceselor de lucru în scopul simplificării procedurilor administrative aplicabile cetățenilor, atât din perspectiva front-office, pentru asigurarea accesului online la serviciile publice, cât și back-office, pentru reducerea timpului de procesare a cererilor cetățenilor din domeniile de competență exclusivă și partajată ale administrației publice locale;

OS3: Dezvoltarea cunoștințelor și abilităților personalului din cadrul UAT Comuna Pardina, Jud. Tulcea, în vederea sprijinirii măsurilor vizate de proiect. Este avută în vedere formarea/instruirea, evaluarea/testarea și certificarea competențelor/cunoștințelor dobândite pentru 9 persoane din cadrul grupului țintă, în ceea ce privește utilizarea soluțiilor informatice implementate în cadrul proiectului și 9 persoane din cadrul grupului țintă instruite în domeniul planificării strategice.

>>> arhiva documentație proiect

>>> mai multe despre proiect